Zjistěte svůj dóša typ a žijte vyváženější život

Dle ayurvedy existují tři dóša typy: váta, pitta a kapha. Váta souvisí se vzduchem, pitta s ohněm a kapha s vodou. Tyto typy mají různé mentální, fyzické, emocionální a fitness charakteristiky. Pokud jednáte v nesouladu s nimi, může to odnést Vaše zdraví jak fyzické, tak i psychické či spirituální. Znáte-li však svůj dóša typ a chováte se k sobě v souladu s ním, můžete se dostat do výborné kondice a žít harmoničtější a spokojenější život.
tři mističky
Zjistěte svůj typ
Možností, jak zjistit svůj dóša typ, je spoustu – nejdostupnější možnost je internetový test, kde vyplníte dotazník a na základě toho dostanete výsledek – pravděpodobně bodové ohodnocení vaší váty, pitty a kaphy – a dle toho, v jaké kategorii budete mít nejvíc bodů, se můžete přiřadit ke svému typu. Je možné, že bude jeden typ zcela převládat, potom jste ten jeden daný typ. Může se také stát, že Vám vyjde jeden hlavní a jeden doplňující typ, a vy tak budete například váta – pitta. Samozřejmě se může stát i to, že test vyjde nerozhodně, v takovém případě se vyplatí zkusit více různých testů a porovnat si výsledky. Dobré testy Vám povědí také to, jaký typ jste v jednotlivých oblastech – fyzické, psychické, emocionální a fitness – a dle toho byste se k sobě v různých těchto oblastech měli chovat rozdílně. Kromě internetového testu si můžete zjistit svůj typ i třeba v nějaké knize zaměřené na ayurvedu.

Váta typ
Tento typ bývá většinou vyšší hubenější postavy, řidších vlasů, má nepravidelný spánek i stravovací návyky, je lehce znervóznitelný a nestabilní. Je také často intuitivně a umělecky zaměřený. Dobře by tomuto typu mělo dělat teplé, klidné a harmonické prostředí (ideálně by se v takovém prostředí měl stravovat), pravidelný režim ve spánku i v jídle, teplé, kořeněné a olejnaté jídlo. Doporučuje se například zázvor, kardamon, chilli, luštěniny (pozor však na nadýmání), různé teplé polévky, olejnaté ořechy. Co není vhodné, jsou studené a suché potraviny.

Pitta typ
Pitta typy nebývají ani příliš vysocí, ani příliš malí lidé, jsou spíše střední postavy, bývají psychicky stabilní a klidní, odolní vůči stresu, vyznívají sebevědomě a soutěživě, ale nedělá jim dobře velmi teplé prostředí. Co se jídla týče, pitta je ohnivý typ, a tak potřebuje svůj typ zchladit. Jsou pro něj tedy vhodná studenější a suchá jídla (která by kupříklady váty skoro neměly jíst), jako například obiloviny, okurka, jogurt, mléko, špenát a salát. Tyto typy by se měly vyhnout ostrým jídlům.
jóga ájurvéda
Kapha typ
Tento typ patří k těm silnějším a zavalitějším. Má dobrou krátkodobou paměť, ale chápe pomaleji a obecně je zpomalenější (i v jídle) než například váta. Spánek mívají vydatný, dlouhý a tvrdý. Tento typ bývá sebevědomý a v mezilidských vztazích se obvykle cítí jistě. U tohoto typu převládá voda, a tak je u něj vhodné doplnit oheň. Podobně jako u váty mu mohou dělat dobře zahřívací potraviny jako zázvor, kardamon a chilli, poté například rýže, přepuštěné máslo, jahody, jablka a meruňky.

Doufáme, že Vás náš článek inspiruje a třeba i motivuje k tomu, abyste dle svého dóša typu změnili a zlepšili svůj životní styl.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup