Proč zapomínáme na cikorku nebo na meltu

Dnes si můžeme vybrat z tolika druhů kávy, až nás mnohdy opravdu nevíme jakou vybrat, lidé, kteří „potřebují“ kávu po ránu, aby vůbec otevřeli pořádně oči, si bez ní nedokážou svůj život představit, jsou však lidé, kteří kofein nemohou, buď jim vadí právě povzbuzující účinek kávy, nebo že je močopudná, nebo také ze závažnějších zdravotních důvodů. Proč se tedy nevrátit ke „kávě“, kterou jako jedinou znali naši předci – kávě z cikorky a melty.
čekanka obecná
Co je cikorka:
–        cikorka je vyráběna pouze z kořene čekanky bez dalších příměsí, první zmínky se objevily v Evropě již v 17. století.
rozpustná čekanka
Co je melta:
–        melta je také vyráběna z kořene čekanky, ale už je do ní přidána cukrová řepa, ječmen a žito.
Za dob našich babiček, protože káva byla cenově nedostupná, se pila převážně cikorka, melta se začala pít až o trochu později.
Proč je dobré pít tyto tzv. náhražky kávy? Melta by se správně ani náhražkou kávy nazývat neměla, je plnocennou kávovinovou směsí, na rozdíl od klasické kávy také zdraví prospěšná.
–        melta také obsahuje velké množství hořčin, které mají blahodárné účinky na náš organismus. Vědecky je potvrzeno, že právě hořčiny mají pozitivní vliv na trávení tuků, také zvyšuje produkci žluči.Díky tomu, že neobsahuje kofein, mohou ji pít i děti, těhotné a kojící ženy
–        v meltě je obsažený inulin, což jerozpustná forma vlákniny.Inulin tak působí pozitivně na střevní mikroflóru, je také vhodnou náhradou sladidlapro diabetiky. Melta má totiž mírně nasládlou chuť i bez dalšího přislazování, diabetici si tak mohou na chuť zvyknout i bez slazení
–        mnozí, kdo pijí meltu, nebo se chystají začít, se jistě v prodejnách setkali s nápojem Caro – vyrábí se také z čekanky, ječmene a žita, přidává se do něj i slad z ječmene, u tohoto nápoje však dejte pozor na přidaný cukr, obsahuje ho 3,2 g na 100 g směsi, což by mohl být problém u lidí s redukční dietou, i když dietologové Vám místo klasické kávy doporučí raději Caro, pro diabetiky je vhodné se poradit se svým lékařem, na rozdíl od klasické melty ho však nemusíte cedit, je to nápoj rozpustný.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup