Oscilační bruska coby nepostradatelný element pro kutila i profesionála

Aktuální nabídka je poměrně široká. Jak se správně rozhodnout a na co se zaměřit při samotném výběru? Na co je nutné pamatovat a co rozhodně neopomenout?

vrtačka a bruska

Někdy bývá oscilační bruska nazývána jako multifunkční nářadí, neboť se jedná o nejuniverzálnější nářadí. Vybírat lze mezi hobby a profesionálními modely. Lze zvolit nářadí napájené ze sítě nebo z akumulátoru. Bohatá nabídka je i v rámci příslušenství. Podstatné je, vždy zakoupit nářadí u renomované společnosti. Pouze v takovém případě máte garanci, že oscilační bruska splní účinek, prokáže dokonalou službu a bude disponovat dostatečným výkonem.

Základní měřítka při výběru

Důležitá vlastnost, na kterou je nutno pamatovat při výběru, je plynulá regulace nebo předvolba počtu kmitů nástroje. Korektní volba počtu kmitů je závislá na materiálu i pracovních podmínkách. Vyšší hodnota kmitů je využívána pro řezy do tvrdšího materiálu, jako je například dřevo či kov. Oproti tomu nižší počet kmitů je vhodný pro řezy do měkkého materiálu, jako je například plast.

S ohledem na značnou univerzálnost tohoto druhu nářadí je dobré se zaměřit i na systém pnutí a výměny nástroje. Některé modely mají nástroje uchyceny prostřednictvím šroubu. Jejich výměna není rychlá jako v případě rychloupínacích systémů a je zapotřebí k tomu mít i příslušný klíč. Oproti tomu právě nářadí, kde jsou nástroje uchyceny účelným rychloupínacím systémem, je výměna nástroje rychlá a především snadná, bez nutnosti dalšího pomocného náčiní. Podstatný vliv má také hmotnost, ergonomie a tlumící zóna vibrací.

broušení dřeva

Výběr dle použití

Nářadí se k pracovní hlavě připevňuje prostřednictvím různých zpevňovacích systémů. Při práci s touto bruskou se nástroje poměrně často mění, proto je dobré popřemýšlet, zda zvolit nářadí s rychlým výměnným systémem, kde nebude zapotřebí pro výměnu již další nářadí.

Rovněž velmi efektivním doplňkem v případě brusky, kde se rozhodně nevyplatí šetřit, je systém na odsávání prachu. Díky tomuto systému si zajistíte maximální pracovní komfort. A rozhodně je přínosem, pokud pracujete v zařízeném bytě, kde vám význačně dokáže usnadnit i úklid po skončení práce.