Kolik stojí radost z osvěžení?

Voda, voděnka, čistá a průzračná – tak to je pro mnohé z nás jedinečné potěšení, nejenom v horkých letních dnech.

Kdo by se nechtěl osvěžit a vykoupat ve vlastní zahradě, když byste měli tuto možnost. Buďto v bazénu nebo v zahradním jezírku, které už jen na pohled působí velmi lákavě. Vybudovat si tento nádherný kout s příjemným osvěžením v čisté vodě bez chemikálií, je pro váš odpočinek, relaxaci a potěšení z přírody jedinečné.
pití u bazénu

Tak jako ceny bazénů, tak i vybudování jezírka se liší především podle velikosti, typu, z jakého bude materiálu a značky. Náklady jen na pořízení a výstavbu jsou u obou komponentů přibližně stejné. A mohou se pohybovat například od 80 000,- Kč do 300 000,-Kč, i více.
kvetoucí lekníny

Něco jiného je provoz.


v Zahradní bazény mají podle nových technologií už zabudované automatické zařízení, které dokáže vodu upravovat. I když je tak bazén dražší o několik desítek tisíc, je to dobrá investice, která se vrátí už jen tím, že chemie na čistotu vody vás pak přijde zhruba na 5 000, Kč ročně. Ostatní doplňky, které se týkají ohřevu vody za měsíc (buďto tepelné čerpadlo – 500 až 600,- Kč.
zahradní jezírko
Vodu můžete ohřívat přímo a to vás může stát až 3000 Kč. Cena na úpravu vody bude podle toho, jakou úpravu vody s optimálním PH si zvolíte. Toto jsou ty nejzákladnější náklady k provozu. Náklady na provoz zahradního bazénu: například o rozměru 6 x 3 m a vodu byste chtěli mít o hloubce 1.5 – 1,7m, tak vás napuštěná voda může v současnosti stát přibližné 3000,-Kč. K tomu si připočítejte vždy několik stokorun za vodu, kterou budete během sezóny dopouštět.


v Zahradní jezírko potřebuje ve vaší zahradě hlavně dobrý výběr místa. Nejlépe je ho vybudovat ve východní nebo jihovýchodní části zahrady. Je velmi důležité, aby se v jezírku voda nepřehřívala, to znamená, slunce by na vodu mělo svítit maximálně 6 hodin. Bude čistá a průzračná.

Firmy, které vybudování jezírek nabízejí, vám určitě ve všem poradí, jaká velikost a tvar se do vaší zahrady může hodit, jaká voda má v jezírku být. Výběr bude samozřejmé jen na vás, podle vašich představ. Můžete mít i naprosto přirozené dno. Z dostatečně vysoké vrstvy jílu, kamínků a písku se vám voda z jezírka nebude vytrácet. Rostliny, které k jezírku patří, jak na břeh nebo do vody, společné s drobnými živočichy a i několika rybami, vám jezírko zaručené budou okysličovat. Náklady na čištění vody v jezírku (údržba, elektřina)) se pohybuje pouze okolo 4 000,-Kč až 8 000,-Kč podle velikosti.

Přírodní jezírka jsou pro koupání mnohem zdravější pro děti, protože se do nich nepoužívá žádná chemie.