Dorty pro mlsný jazýček

Téměř žádná narozeninová oslava se neobejde bez dortu. Tyto zákusky nás doprovází už řadu staletí a jejich historie pravděpodobně spadá až do doby antiky. Tehdy připomínali spíše cheesecaky, ale vyskytovaly se již i v klasičtější formě, tedy obyčejné chlebové placky prokládané sušeným ovocem, tvarohem a medem. Podle etymologů se slovo tort objevilo v 16. století, kdy označovalo nejen takový dort, jak jej známe dnes, ale i pečivo podobné koláčkům. Prý se jednalo o potravu zámožných rodin, jelikož tyto výrobky byly slazené cukrem, což byla surovina dostupná pouze po ty nejbohatší. Postupně si dorty získaly takovou oblibu, že se staly nedílnou součástí určitých tradic.

dort čokoládový

Nejtypičtější je jistě svatební dort, který také plnil na svatbě svou roli. Ženich a nevěsta se přes něj měli políbit tak, aby se dortu mezi nimi nic nestalo. Tímto aktem si měli zajistit štěstí v následujících společných letech. Tato tradice pochází z Anglie a postupně se uhnízdila také ve Francii. V našich končinách se dříve pekly dorty dva. Jeden pro ženicha s tmavou polevou a pro nevěstu větší a samozřejmě s bílým potahem nahoře.

dort se skořicí

V dnešní době je k dostání mnoho receptů různých typů dortů z rozličných konců světa. Dorty jsou doménou cukrářů a jejich um v oblasti pečení, ale hlavně zdobení dortů, se projevuje v mnoha mezinárodních, a i celosvětových soutěžích. Vytvořit takový zákusek, který by lahodil oku a následně i chuťovým pohárkům je jistě umění. Jelikož se jedná o namáhavou a časově náročnou práci, není neobvyklé, že se dorty nechávají vyrábět na zakázku. Právě takovou možnost můžete využít v královehradecké cukrárně Pinkroses. Dorty Hradec Králové jsou esteticky vyvážené, takže se nejdříve najíte pohledem a následně můžete potěšit chuťové buňky jejich výbornou chutí. Tyto dorty se hodí ke všem příležitostem a pro všechny oslavence.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup