Zdravé a klidné spaní

V širokém sortimentu matrací a roštů, co trh https://www.heyman.cz/normovane-dily-ovladaci-prvky-madla/pruzne-operky.html nabízí, je třeba získat pár informací, abychom si vybrali dobře právě to, co hledáme.

Každá matrace by na sobě měla mít označení, pro jakou váhovou kategorii je určená. Pro její životnost je to podstatné. Pro děti zásadně vybíráme pro jejich zdravý růst a vývoj střední tvrdost a bez zón. Starší lidé by měli volit naopak měkké a elastické matrace.

dobré ráno

Zdravotní matrace by měly výrazně ovlivnit některé zdravotní problémy, jako je bolest zad, pocit únavy a vyčerpání i po dostatečném spánku, nadměrné pocení, pocit velkého horka nebo zimy, alergické příznaky atd. Ortopedické matrace jsou určené přímo pro lidi s problémy pohybového aparátu a s bolestí zad. Při pocení a pocitu horka se určitě vyplatí vybrat si speciální matraci s odvětráváním jádra. Pocit zimy se poměrně dobře vyřeší hřejivým matracovým chráničem a alergici si vyberou potah s obsahem stříbra, které je osvědčeným ochranným prostředkem proti houbám a bakteriím.

Rošt postele je při řešení kvalitního spánku stejně důležitý, a navíc zásadně ovlivňuje životnost matrace a podporuje její vlastnosti (tuhost, měkkost, větrání). Laťkové rošty jsou z pevných desek, které jsou skládané vedle sebe s malými mezerami. Dnes už se moc nepoužívají. Jejich místo zaujaly lamelové rošty a to pevné, nebo polohovací. Na rozdíl od laťového roštu, na lamelách matrace není pod takovým tlakem, protože lamely jsou pružné. Matrace se na lamelách lépe vytvaruje podle potřeb těla. Polohovací rošty se dají na jedné straně zvednout, tak můžeme nechat odpočívat unavené nohy ve vyvýšené poloze anebo můžeme zvedací část použít pod hlavu například pro náruživé večerní čtenáře.
pro zdravý spánek

Pro spaní je také důležité starat se o hygienu lůžka. Během spánku vypotíme 0,5 -1litr potu, v době nemoci je to i více. S potem odchází do matrace soli, tuky a další látky, a proto je doporučeno vybrat matraci, která má lehce snímatelný potah na zip, který se snadno sundá a vypere v pračce.