Notebook neboli laptop

Jak se rozhodnout při koupi a vědět, který notebook je pro vás nejvhodnější variantou? Je důležité znát, k jakému účelu především budete notebook využívat. Stejně tak promyslet si, co od zařízení očekáváte, co by měl splňovat. Vše má vliv také do jisté míry i na konečnou cenu. Každopádně předností každého notebooku je jeho kompaktnost a tudíž si ho lze brát bez problémů na cesty, na pracovní schůzku či obchodní jednání apod.
příprava na práci

Parametry aneb jak vybrat adekvátní notebook

  1. Základ neboli procesor – důležité je se zaměřit v rámci procesoru na počet jader a frekvenci. Pro běžnou kancelářskou práci či na domácí využití postačí průměrně či méně výkonný procesor. Avšak pro hraní her i náročnější úkoly je třeba zvolit již větší jádrový procesor.

  1. Operační paměť a velikost – zde platí, že čím vyšší je kapacita paměti RAM, tím více věcí a úkolů zvládne notebook a to vše najednou. Pokud je třeba hovořit v číslech, tak zde je optimální kapacita RAM okolo 5 až 8 GB pro ty méně náročnější uživatele. Pro náročnější, tj. i pro ty, kdo chtějí hrát i hry, je adekvátní kapacita kolem 16 GB a více.

  1. Disk – notebooky mají zcela klasické pevné disky, tj. HDD, SSD či SSHD.

  1. Displej – zde je zásadní správná volba při pořízení. Důležitý je adekvátní výběr displeje i maximálního rozlišení. Displej můžete zvolit lesklý, matný nebo též zvaný antireflexní. V případě lesklého displeje budete mít jasnější barvy, avšak dosti odráží okolní světlo. Matný neodráží odlesky, je více i vhodný pro cesty. V rámci rozlišení platí, že čím vyšší, tím jemnější obraz.

  1. Grafická karta – většinou postačí pro mnohé již integrovaná grafická karta. Pokud se jedná o pořízení notebooku pro hraní her či pro práci s grafikou je třeba zakoupit dedikovanou neboli samostatnou grafickou kartu.

práce na laptopu
Notebook a rozdělení dle užití

Mezi základní notebooky náleží pro běžnou a méně náročnou činnost, jako je například domácí využití, surfování na internetu. Pozitivní je příznivá pořizovací cena. Naopak kancelářské notebooky jsou samozřejmě optimální volbou pro práci. Disponují tenkou a lehkou konstrukcí, což vede i k lepšímu přenášení a manipulaci.

K dostání jsou i herní notebooky. Zde je podstatná cena. Levnější notebooky umožňují spíše méně náročnější hry. Zatímco vyšší pořizovací cena je úměrná k výkonu notebooku a umožnění hraní her. Tím je tak reálné hraní i těch nejnáročnějších her. Při výběru herního notebooku je potřeba se zaměřit při výběru však především na procesor a grafickou kartu.

V případě volby pro profesionální notebook se vám dostane maximální kvality. Zařízení, které zvládne i nejnáročnější úkoly a poskytuje vysoký výkon a efektivitu.

Závěrem aneb to nejdůležitější

I kvalitní notebook občas zazlobí a potřebuje odbornou péči či opravu