Co jsou to plnospektrální žárovky a kde se používají
Dnes si již prakticky nedokážeme představit život bez žárovek. Platí to především v zimě, kdy je déle tma a máme podstatně méně hodin slunečního svitu. V domech je najdeme v každé místnosti, v mnoha případech i několik. Cílem je poskytnout nám světlo v době, kdy to sluneční není k dispozici.
Vzhledem k jejich oblíbenosti není divu, že se výrobci snaží vyvíjet stále nové a nové typy, které by si lidé kupovali. Běžná žárovka má totiž poměrně velkou výdrž, a při běžném používání může sloužit klidně i několik let. Je tedy nutné donutit lidi, aby ji vyměnili, jiným způsobem.
K tomu pomohla i nařízení Evropské Unie, která omezila prodej klasických žárovek na úkor LED, tedy zářivek. Zdálo by se to jako logický krok, koneckonců zářivky jsou mnohem ekologičtější. Mají však jednu vadu – na rozdíl od těch klasických, které vydávají světlo pomocí zahřátí drátku na takovou teplotu, že bude jasně svítit, tyto používají pouze ty barvy, které jsou potřebné.
To však způsobuje potíže. Jde především o fakt, že světlo klasické plnospektrální žárovky má teplý, žlutý nádech, a je pro naše oči nejen příjemnější, ale také zdravější, než studené modravé světlo zářivek. Naštěstí však dnes již existují i zářivky, které také vysílají plné spektrum barev, které nakonec tvoří klasickou bílou barvu se žlutým nádechem, kterou tak dobře známe.
Je ale jasné, že tyto nejsou prozatím příliš rozšířené. Přesto i ony si našly cestu do domácností. Kde je najdeme?
Možná to bude znít zvláštně, ale odpověď zní u chovatelů plazů. Ti totiž potřebují k tomu, aby dobře prospívali, dávku plného slunečního světla, především však UV-B paprsků. To však není vždy možné dodržet přirozeně, zvláště pokud ono zvíře chováme uvnitř bytu. Naštěstí existují právě tyto nové typy žárovek, které nám péči o tato zvířata značně usnadňují. A to je době, koneckonců bez nás by ve zdejších podmínkách naprostá většina z nich nepřežila.